Jednotlivé části postřikovačů

Rám

Pevný rám je svařen ze silnostěnných uzavřených ocelových profilů ST52. Protikorozní ochrana je vytvořena otryskáním a nástřikem dvousložkové polyuretanové barvy – základní i vrchní nástřik, která je vysoce odolná proti chemickým vlivům.

Oje

Pro postřikovač si lze vybrat pevné či pružné oje do horního nebo spodního závěsu, tak aby se postřikovač přizpůsobil traktoru. Další variantou je kulový vertikální závěs.
Mezi nadstandard pak patří TRACMATIC  – zařízení pro sledování stopy tahače u něhož hydraulický systém zajišťuje, že kola postřikovače budou vedena přesně ve stopě kol traktoru, to znamená menší poškození rostlin, nižší nároky na tažnou sílu a jednodušší obsluhu.

Náprava

Postřikovače MGM MAGMA 2000 – 3000 mají ve standardu nápravu nebrzděnou, brzděnou nápravu mají postřikovače typu MGM MAGNUM a MAGNUS (dvouokruhové brzdy) . V případě zájmu lze samozřejmě i menším postřikovačům namontovat nápravu brzděnou.
Dle přání zákazníka je možná náprava roztažitelná (více poloh) nebo široká (2025 mm).
Další možnou variantou je náprava odpružená (listovými pery nebo vzduchovými vaky) nebo neodpružená.

Ramena

Svařované z uzavřených profilů oceli ST52. Protikorozní ochrana je vytvořena tryskáním a poté nástřikem dvousložkové polyuretanové barvy, vysoce odolné proti chemikáliím. Odpružení je zajištěno pomocí tlumičů, pružin a silentbloků ve všech rovinách. Přirozenou vlastností ramen je zachování vodorovné polohy. Naklánění ramen je pomocí elektrického balanceru nebo hydraulické pístnice. Koncová část ramene je vybavena ochranou proti nárazu a pružinovou pojistkou pro objíždění stromů a sloupů. Pracovní výška může být od 50 od 220 cm. Pracovní záběr je 18, 20, 21, 24, 27, 28, 30 m. Možnost atypického záběru na přání zákazníka. Otevírání ramen pomocí hydrauliky. Možnost separátního zavírání koncových částí ramen (např. z 24 na 18 m).

Další možnou variantou je náprava odpružená (listovými pery nebo vzduchovými vaky) nebo neodpružená.

Nádrž

Hlavní nádrže s kapacitou 4000 a 5000 litrů jsou vyrobeny z polyesterlaminátu, nádrže s kapacitou 2000, 2500 a 3000 litrů jsou vyrobeny z polyethylenu.
Uvnitř nádrží (4000 a 5000 l) jsou vlnolamy pro omezení pohybu kapaliny, trysky na vymývání vnitřku nádrže a zařízení pro cirkulaci postřiku a jeho neustálé míchání v hlavní nádrži. Výška hladiny postřiku je měřena mechanickým plovákovým ventilem nebo elektronicky systémem Tank Control. Plnění nádrže lze provádět buď čerpadlem postřikovače přes sací filtr, pomocí 6 m dlouhé sací hadice nebo systémem přímého napouštění nádrže. Zařízení může být doplněno průtokoměrem, který přesně změří napuštěné množství vody.

Ekomixer

Přídavné zařízení – sklopná nádoba sloužící k dokonalému a bezpečnému rozmíchání postřikových chemikálií. Je vhodný jak pro pevná, tak i kapalná hnojiva nebo postřiky. K usnadnění manipulace s hnojivy/postřiky slouží výklopný systém, který zjednodušuje přístup při nalévání hnojiva do ekomixéru. Ekomixer je vyroben z vysoce odolného plastu s hladkým vnitřním povrchem pro dokonalé opláchnutí vnitřku zařízení. Je uzavřen víkem s odklápěcím otvorem a průhledovým okýnkem pro kontrolu funkčnosti. Rotační tryska umožňuje vymytí obalů od chemikálií.

Čerpadla

Používáme špičková pístomembránová čerpadla italské výroby, které jsou poháněna kardanovou hřídelí od traktoru v konfiguraci 1 x 250 l nebo 2 x 250 l (pro postřikovače s nádrží 4000 a 5000). Čerpadlo je vybaveno vzdušníkem pro eliminaci dynamických rázů.

Sekce

Podle velikosti ramen je dodáván různý počet sekčních ventilů umožňujících plynulé vypínání jednotlivých sekcí.
na 18 m – 5 sekcí
na 20-24 m – 7 sekcí
na 27-30 m – 9 sekcí
Tlak je ovládán hlavním a regulačním ventilem.
Vypínání sekcí v součinnosti s GPS navigací výrazně snižuje spotřebu chemických látek, protože automaticky vypíná jednotlivé sekce při jejich najetí na již ošetřenou část pozemku.
Na požádání můžeme počet sekcí změnit (zvýšit).

Filtry a rozvody kapaliny

Centrální sací filtr, neustálá filtrace promíchávání kapaliny, tlaková filtrace vystřikované kapaliny bez nutnosti sítek v tryskách!
Rozvody kapaliny pomocí chemicky odolných hadic a nerez trubek.

Počítač

Postřikovače vybavujeme počítači německé firmy Müller Elektronik a americké společnosti TeeJet, které patří mezi špičkové výrobce těchto komponentů.
Počítač plní funkci automatického regulačního zařízení na postřikovači a slouží k ovládání jednotlivých sekcí, snímání zpracovávané i celkové plochy, regulaci tlaku, rychlosti a dávky postřiku.

Držáky trysek a trysky

Polní postřikovače MGM jsou sériově vybaveny jednoduchými držáky trysek s protiodkapovým membránovým systémem. Držáky trysek jsou upevněny na vlastní postřikové trubky z nerez oceli, což zajišťuje i při změnách teploty přesné a neměnné nastavení držáků trysek a tím i kvalitu postřiku. Na přání zákazníka lze na postřikovač namontovat vícetryskové otočné držáky triplet (3), kvatro (4) nebo penta (5).

Doporučené postřikovací trysky jsou univerzální trysky pro plochý postřik, ale v nabídce máme i mnoho dalších druhů – viz náš e-shop www.mgmeshop.cz

Příslušenství – Osvětlení

Osvětlení se používá při nižší viditelnosti. Pro osvětlení postřikované plochy je možné objednat LED přídavné reflektory nebo osvětlení LED pásky.

Příslušenství – blatníky

Lehké plastové blatníky zajišťují dostatečnou ochranu ovládacích prvků před znečištěním postřikovače během práce na poli.

Při jízdě s postřikovačem na poli je častým problémem znečištění stroje. Nejde jen o „kosmetický problém“. I když je stroj stavěný na takovéto zacházení, nečistoty, bláto, špína mohou omezit fungování některých součástí stroje. (např. trysky, senzory).

Blatníky dokáží alespoň částečně tomuto znečištění zabránit.

Příslušenství – převodovka čerpadla

Převodovka umožňuje umístění čerpadla uvnitř rámu čímž zlepšuje průchodnost postřikovače porostem – eliminuje se poškození porostu nízko položeným čerpadlem.

Pokud postřikovač disponuje převodovkou, je čerpadlo umístěno uvnitř rámu postřikovače. To eliminuje riziko poškození čerpadla a zároveň vytváří větší prostor pod samotným postřikovačem. To je výhodné, pokud se postřikují již vzrostlejší rostliny.  Zamezuje to totiž jejich poškození při práci postřikovače na poli.

Příslušenství – přímé napouštění nádrže

Je výhodné při napouštění nádrže postřikovače z cisterny nebo jiného zdroje, který sám tlačí vodu. Významně to zkracuje dobu plnění nádrže. Vhodným doplňkem přímého napouštění je na elektrickém zdroji nezávislý průtokoměr, který zajistí přesné změření množství napuštěné kapaliny.

Typy plnění:

Přímé plnění nádrže přes víko – koncovka B

Přímé plnění nádrže přes víko – koncovka C

Přímé plnění nádrže – koncovka C

Přímé plnění nádrže – koncovka FEKAL

Příslušenství – ostřikovací pistole

Ostřikovací pistole umožňuje ošetření méně přístupných míst (kolem sloupů či různých překážek, kdy se musí ramena složit, v rozích pozemků nebo jinak nedostupných místech). Navíc slouží i k umytí postřikovače přímo na poli, což významně zlepšuje ekologii.

Příslušenství – přizvedávání ramen

Umožňuje udržovat stejnou výšku mezi tryskami a ošetřovanou plochou v terénu s bočním svahem. Obsluha na počítači řídí dvojici pístnic přizvedávajících ramena buď současně nebo každé zvlášť.

Příslušenství – pružné oje

Slouží k tlumení rázů mezi tahačem a postřikovačem a snižuje kmitání ramen. Je tvořeno jedním nebo dvěma pružnými segmenty. Lze jej použít pro pevný rám nebo i v kombinaci se zařízením pro sledování stopy tahače.

U větších strojů je použito dvojité odpružení u menších jednoduché.

Příslušenství – energetický řetěz

Ohebný řetěz, složený z několika desítek pevných plastových segmentů, nese a chrání soustavu kabelů a hadic vedoucích k ramenům.

Příslušenství – zařízení pro kopírování stopy tahače – TRACMATIC

Slouží k zajištění stejné stopy tahače (traktoru) a postřikovače, to znamená menší poškození rostlin, nižší nároky na tažnou sílu traktoru a jednodušší obsluhu. K tomu slouží dva hydraulické válce a senzory, které se montují mezi hlavní rám a otočné oje postřikovače. Zařízení pracuje automaticky nebo jej lze ovládat manuálně.

Příslušenství – samostatné zavírání koncových ramen

Samostatné ovládání koncových ramen hydraulicky z kabiny řidiče traktoru umožňuje nejen snadnější manipulaci s rameny, ale hlavně změnu šířky pracovního záběru zavřením koncových ramen. Nejčastěji používaná varianty je změna záběru z 24 metrů na 18 metrů.

Samostatné zavírání koncových ramen je výhodné, při objíždění překážek na poli (stromů, sloupů atd.) .

Zemědělci, kteří mají pozemky nepravidelného tvaru tuto funkci také velmi ocení.

Příslušenství – roztažitelná náprava

Nápravu lze mechanicky roztahovat na předem definované délky – od 150 cm do 225 cm.